Svaki grad čuva neku tajnu. Koliko više tajni, toliko odvažniji i mističniji grad. Kad pričamo o današnjem Istanbulu, a nekadašnjem Konstantinopolju kako ga Grci i sada nazivaju, Cisterna Bazilika je svakako živa enigma.
Ako pogledate na mapi grada, nalazi se između Aja Sofije i Hipodroma, al pod zemljom.
Da, to je tačka iz koje je grad crpio snagu i u trenucima najdužih opsada. Sazidana je za vreme imperatora Justinijana u VI veku i predstavlja podzemni rezervoar impresivnih dimenzija kapaciteta od preko 80 000 m3 vode.
Dimenzije cisterne su oko 140 sa 65 metara, sa oko 8 metara visokim stubovima. Sami stubovi su posebno umetničko delo, ima ih 336 i klesani su u jonskom i korintskom stilu. Posebno su zanimljivi stubovi sa meduzom u osnovi.
Cisterna Bazilika je danas popunjena sa nekih pola metara vode, a poribljena je zlatnim ribicama, koje povremeno izranjaju i celokupnoj atmosferi daju mistični trenutak.
Izuzetan osećaj budi i osvetljenje crvene boje, koje je izuzetno upečatljivo, fotografisanje je dozvoljeno, pa ovekovečite ovu boju, neprikosnovena je u regionu.
Posebna prijatnost je niža temperatura, pa ako ste tokom toplih meseci u poseti Istanbulu, ovo će leći kao pravo osveženje. Cena ulaznice je 10TL ili 5 Eura.
Naglasimo da drevni Vizantijci ništa nisu prepuštali slučaju, pa u gradu postoje još dva slična rezervoara. Filoksenova cisterna sa oko 35 000 m3 i Teodosijeva mermerna cisterna kapaciteta oko 10 000 m3. Filoksenova datira iz 6 veka, a Teodosijeva iz 4. veka.
Naravno, one ostaju u senci najveće od njih, čija tajna se krije u nekom od zaboravljenih tunela ka Svetoj Mudrosti!
Dodajte komentar