Za Rtanj se odvajkada vezuju mistične pojave. Činjenica je da se ne sme planinariti na lošem vremenu, tj. da na vrhu u olujnim vremenima bude mnogo, ali mnogo gromova.
Ali po lepom dana, pojedini pejzaži oduzimaju dah. Podno Rtnja, postoji malo jezerce, toliko malo, da se može obići u 10 minuta šetnje. Toliko lepo, da ostaje u srcu za ceo život.
Kako stići u Vrmdžu
Možda za zanimljivu geografiju, ali više odstupanja se dešavaju u ovom polu planinskom selu. Možda jedino selo gde broj ljudi raste. Vraćaju se meštani, doseljavaju se stranci, dolaze pojedinci opsednuti teorijama zavera i uplašeni najavama o smaku sveta.
Dolaze i umetnici, buduću da Vrmdža ima neverovatan položaj, nalazi se ispod neverovatne planine, ima u sred sela ostatke srednjevekonve tvrđave, tj. selo koje pleni energijom koju kreativci veoma lako percipiraju.
Pohvale lokalnoj samoupravi, put do sred sela je odličan. Od Sokobanje se stiže za 10’tak minuta, a od sela, odvajanje levo od zadruge, makadamskim putem uz malu rečicu za oko 3 kilometara izlazite pravo na jezero.
Ne dajte se zbuniti što na znaku za Vrmdžu piše 2 kilometara, verovatno je izvođač pogrešio kotu postavljanja. Uz put se smenjuje vodenica, mali etno restoran i par odmarališta za predah ili izlet.
A kad stignete, prizor oduzima dah, tu je već moja malenkost nemoćna da se izrazi, a mali Nikon D7000 se potrudio koliko može.
Ako ste u poseti Soko Banji, za koju već godinama dokazujemo da je najlepša Banja Srbije, planirajte posetu i selu i jezeru Vrmdži. Kao dodatan servis korisno je planirati vreme sa najtačnijom prognozom za Sokobanju.
Da li zaslužujemo komentar?