Slike Beograda, prepoznatljivih i kultnih tačaka prestonice Srbije u visokoj rezoluciji po dnevnom svetlu.
Beograd ima reputaciju prestonice koja nudi brz urbani dnevni i živopisan noćni život, sa mnoštvom klubova otvorenih do svitanja širom grada. Najprepoznatljiviji klubovi su smešteni na splavovima duž obala Save i Dunava.
Stranim i domaćim turistima najinteresantnije znamenitosti Beograda su: Avala (izletište) i Avalski TV toranj (1965—1999), Kalemegdan – Beogradska tvrđava, Pobednik (spomenik), Stari dvor, Beograđanka, Hram Svetog Save, Sava centar, Kuća cveća (mauzolej) Josipa Broza Tita, Vinča, Skadarlija, Beogradska Arena, Košutnjak, Topčider, mnogobrojni muzeji, beogradsko kupalište Ada Ciganlija i mnogi drugi. Ovom fotogalerijom prikazaćemo na jjedan novi način turističke potencijale Beograda.
U različitim delovima grada arhitektura varira od tipično centralnoevropskog stila (Zemun), preko izvesnog broja zgrada u turskom stilu lociranih u starim delovima grada, do najmodernije arhitekture Novog Beograda. Arhitektura 19. veka je dosta uticala na arhitektonske trendove u Srbiji, pa i u Beogradu. Naročito je vidljiv uticaj austrougarske arhitekture 19. veka. Pod komunizmom, većina kuća je građena brzo i jeftino, što je dovelo do brutalističke arhitekture blokova Novog Beograda podignutih u prvim decenijama nakon Drugog svetskog rata.
Beograd ima prvorazredni saobraćajni značaj, kao železničko i drumsko čvorište (panevropski koridor 10). Kao grad na ušću dveju reka, Beograd je i važno međunarodno rečno pristanište (panevropski koridor 7), a tu je i međunarodni aerodrom „Nikola Tesla“. Beograd je takođe značajan telekomunikacioni centar za fiksnu i mobilnu telefoniju i internet. U njemu su razvijeni značajni privredni i poljoprivredni kapaciteti, posebno metalska, metaloprerađivačka i elektronska industrija, zatim trgovina i bankarstvo. Na širem području Beograda, Smedereva i Pančeva, na obalama Dunava, locirana je slobodna trgovinska zona na površini od 2.000 kvadratnih metara.
Da li zaslužujemo komentar?