U hladnijim danima nepovoljni uslovi, poput niskih temperatura, vetra, temperaturnih razlika i veštačkog grejanja, izazivaju pojačano isušivanje naše kože. Tada se na njoj javljaju crvenilo, svrab, perutanje i smanjenje elastičnosti.
U ovom tekstu saznaćete koji su to prirodni preparati dobri za negu kože tokom hladnih jesenjih i nadolazećih još hladnijih zimskih dana.
Šta to ne prija našoj koži ?
Sniženi nivo vlage u vazduhu čini da koža dodatno postane suvlja, krta, te često puca ili se javlja osećaj zatezanja. Dodatno odmaže i boravak u suvim i toplim prostorijama, kao i česta promena temperature prilikom izlaska iz zagrejanih prostorija i obrnuto.
Barijerna funkcija kože podrazumeva sprečavanje gubitka vlage pomoću prirodnih masnoća koje na njenoj površini formiraju zaštitni film. Ovu njenu funkciju ometaju hladno vreme i izmenjen atmosferski pritisak, koji smanjuju sposobnost kože da stvara masnoće, te se hidrolipidni film oštećuje, gubi se vlažnost i nastaje dehidratacija.
Ovo može uticati na sve tipove kože.
Dakle, nije bitno imate li normalnu, masnu, mešovitu ili suvu kožu, u hladnijim danima može doći do dehidratacije i suvoće kože. Naravno, najugroženiji je suvi tip kože, kome već nedostaju prirodne masnoće. Ovom tipu kože neophodna je konstantna i intenzivna nega koja će sprečiti dodatno pogoršanje stanja ili pojavu ekcema.
Izbegavajte agresivne hemikalije i previše toplu vodu
Prilikom obavljanja kućnih poslova često smo u kontaktu sa jakim hemikalijama i mehaničkim abrazivima koji dodatno pogoršavaju suvoću naše kože. Veoma je važno izbegavati ove preparate, te tokom čišćenja doma obavezno koristite gumene rukavice kao zaštitu kože vaših ruku.
Takođe, često kvašenje kože, i to toplom vodom, ubrzava njeno sušenje, te je najbolje tuširati se i prati ruke mlakom vodom, ali ne predugo.
Koristite kvalitetne proizvode za pranje kože
Kada kupujete proizvode za tuširanje, pranje ruku i umivanje lica, birajte one koji u svom sastavu ne sadrže sulfate (peneće supstance), koje s površine kože dodatno uklanjaju prirodne masnoće i na taj način pojačavaju njenu suvoću.
Odlučite se za prirodne preparate, s blagim sirovinama, koje sasvim dobro uklanjaju nečistoće, a ne oštećuju barijernu funkciju kože.
Pokrivajte kožu
Kada izlazite napolje i znate da ćete biti izloženi hladnoći i vetru, zaštitite garderobom što veći površinu kože. Posebno je važno zaštititi šake rukavicama.
Adekvatno negujte kožu
Prvi korak svakako treba da bude blagi piling kože, koji će s njene površine ukloniti višak odumrlih ćelija i omogućiti bolju penetraciju proizvoda za negu. Tretman pilingom potrebno je izvoditi jednom nedeljno, a pritom se koriste isključivo oni sa nežnim i fino zaobljenim abrazivima koji neće iritirati kožu.
U svakodnevnu negu kože važno je uvrstiti bogate kreme za dan i noć. One trebaju da budu izrađene od sastojaka koji hidriraju, ali i onih koji će ojačati barijernu funkciju kože, sprečiti gubitak vlage i omekšati kožu. Dobar primer su biljna ulja, koja uspešno podražavaju prirodne masnoća kože i nadomešćuju ih.
Prirodni preparati za negu suve kože
Bogati piling za suvu kožu
Ako ste već imali prilike da ih probate, znate da ništa nije toliko efikasno u tretiranju suve kože kao kokosovo ulje i ši maslac. Kokosovo ulje odlično hidri ra kožu, ali i ublažava iritacije i crvenilo koji se često mogu javiti kod dehidrirane i suve kože.
Takođe, ši puter ima veoma hidrirajuća svojstva, omekšava kožu, obnavlja njen zaštitni film i čini je elastičnijom, što sprečava nastanak suvoće. Od ova dva sastojka možete pripremiti odličan piling koji će ukloniti odumrle ćelije kože, ubrzati njenu regeneraciju, obezbediti bolje prodiranje preparata i veoma suvu kožu učiniti mekšom i glatkom na dodir.
Postupak pripreme:
Piling se priprema u duplom sudu koji ste zagrejali na šporetu. Prvo se dodaju dve kašike kokosovog ulja, te se sačeka da se potpuno istopi. Zatim se dodaje kašičica ši putera i mesa se dok i on ne postane potpuno tečan. Mešavina se zatim uklanja sa šporeta i ostavlja da se blago prohladi. U nju se dodaje kašika palente, te se kašikom opet promeša. Ukoliko vam se učini da je piling suviše redak, dodajte mu još malo palente dok ne postignete željenu konzistenciju.
Pripremljen piling se prebacuje u staklenu teglicu s poklopcem. Pre aplikacije pilinga neophodno je s kože ukloniti svu šminku, te ga prebrisati tonikom bez alkohola da se uklone sve eventualne nečistoće. Zatim se na suvo lice nanosi mala količina pilinga, koji se trlja blagim kružnim pokretima.
Masirajte ćelo lice pažljivo i fokusirajte se na kožu na bradi, čelu i oko nosa. Izbegavajte regiju oko oka, jer je tu koža veoma tanka i možete je oštetiti.
Aplikacija pilinga trebalo bi da traje nekoliko minuta, a sami ćete osetiti kada je dovoljno. Nakon toga, piling se uklanja čistim sunđerom za lice i to mlakom vodom.
Već nakon samog tretmana, momentalno ćete osetiti kako vam je koža pod prstima mekša i svilenkastima. Višak vode na licu nemojte agresivno brisati, već samo blago utapkajte peškirom. Kada piling bude gotov, masku odmah treba naneti na lice.
Maska od jojobe pogoduje masnijoj koži
Jojobino ulje veoma prija našoj koži. Sastav ulja je takav da podražava sve prirodne masnoće koje se nalaze na njenoj površini. Takođe, jojoba dodatno hidrira kožu, ali je i svojevrsna zaštita od nepovoljnih uticaja koje nam nameće spoljašnja sredina. Prvenstveno misli se na uticaj vetra i hladnog vazduha. Ulje jojobe pogoduje svim tipovima kože,bezbedno je čak i za osobe s nešto masnijom kožom, naime ono reguliše rad i lučenje lojnih žlezda.
Priprema maske od jojobe:
2 kašike jojobinog ulja (hladnoceđenog) pomešati sa dve pune kašike kvalitetnog meda. U smesu se dodaje kašika pavlake. Sve zajedno se meša, dok se ne dobuje homogena smesa. U slučaju da vam je med pregust, najpre ga istopite u duplom sudu ili na šporetu.
Nanesite masku na prethodno očišćeno lice. Potrudite se da temeljno uklonite šminku i druge nečistoće. Aplikujte je u debljem sloju i pustite da deluje najmanje 30 minuta. Zatim, lagano skinnite najpre one čvršće delove maske (najbolje prstima) a zatim i ostatak. Isperite lice vodom.
Savet plus: Nije dobra praksa da se preostala voda briše peškirom, već je vi ostavite na licu nek se osuši prirodno. Čak je još bolje da na kožu nanesete par kapi ovog ulja i utrljate lagano poput kreme za lice.
Serum od ulja koštica kajsije
Ulje koštica kajsije takođe je dobar izbor biljnog ulja za tretiranje suvoće kože u hladnijim danima. Ono je poznato po tome što obiluje vitaminima. Spada u lagana ulja, odnosno lako se apsorbuje i na koži ne ostavlja težak film. Takođe ima funkciju da hidrira kožu i nadomešćuje prirodne masnoće kože.
Redovnom upotrebom kožu čini glatkom, mekom i ublažava suvoću i dehidrataciju. Ujedno štiti kožu od nepovoljnih spoljašnjih uticaja te pojačava njenu elastičnost i čvrstinu.
Kako se priprema:
Serum od ulja koštice kajsije priprema se tako što se četiri kašike ulja od semenki kajsije pomeša s kašičicom arganovog ulja i po dve kašičice ulja makadamije, žutog noćurka i avokada.
Na kraju se dodaju dve kapi esencijalnog ulja sandalovine ili tamjana. Sve sastojke prespite u bočicu od tamnog stakla s pipetom. Dobro promućkajte i čuvajte na tamnom mestu.
Serum se koristi svako jutro i veće. Nanosi se na prethodno očišćenu i nakvašenu kožu i to posipanjem nekoliko kapi iz pipete. Dobro se utrlja sve dok se u potpunosti ne upije. Nakon toga možete naneti kremu adekvatnu svom tipu kože.
Ako su vam tokom hladnijih dana ruke sklone pucanju, pročitajte koje su to najbolje kreme za ispucale ruke.
Uključi se kroz komentar