Saveti

Kako da zaštitite enterijer automobila tokom leta

auto-čovek-vozi-volan
Pexels.com

Visoke temperature tokom letnjih meseci mogu prouzrokovati ozbiljna oštećenja u unutrašnjosti vašeg vozila. Sunčevi zraci koji kroz staklo padaju na materijale unutar kabine uzrokuju njihovo zagrevanje i propadanje. Plastika postaje krta i sklona pucanju, koža gubi elastičnost i vremenom se suši, dok tkanine mogu izbledeti ili postati neugodne na dodir.

Bez odgovarajuće zaštite, direktni sunčevi zraci mogu povećati temperaturu u automobilu do ekstremne vrednosti. To smanjuje udobnost pri vožnji posebno ako idete na dalek put, ali može dovesti i do nepovratnog oštećenja enterijera. Srećom, postoji nekoliko efikasnih metoda koje mogu pomoći u očuvanju unutrašnjosti vozila i smanjenju prekomernog zagrevanja, čak i u najtoplijim letnjim danima. 

Prvi korak ka zaštiti enterijera auta je da ga parkirate u hladovini

Odabir pravog mesta za parkiranje može značajno smanjiti temperaturu u enterijeru automobila. Drveće, garaže i nadstrešnice pružaju dobru zaštitu od direktne sunčeve svetlosti, pa je važno razmisliti i o tome kako se senka pomera tokom dana.

beli-auto
Pexels.com

Ako nemate mogućnost parkiranja auta u hladu, prekrivači, cerade i zastori za automobil mogu da budu dobra alternativa. Oni smanjuju zagrevanje unutrašnjih površina i štite ih. Još jedan koristan savet je da ostavite malčice otvorene prozore kako biste omogućili cirkulaciju vazduha, jer će se na taj način takođe smanjiti temperatura unutar kabine. Naravno, otvaranje prozora dolazi u obzir samo ako ste stoprocentno sigurni da vam je automobil parkiran na bezbednom mestu. U suprotnom, povećavate rizik od obijanja i krađe.

Zatamnite stakla na autu kako biste zaštitili unutrašnje elemente i napravili prijatniju temperaturu

Jedan od načina da smanjite prodiranje sunčevih zraka u kabinu i održite prijatniju temperaturu unutar nje je zatamnjivanje stakala ili postavljanje UV zaštitne folije. Postoje različite vrste zaštita, uključujući reflektujuće i termoizolacione folije, koje mogu smanjiti zagrevanje unutrašnjosti i do 50%.

volan-enterijer-automobila
Pexels.com

Kvalitetne folije blokiraju UV zrake i smanjuju rizik od oštećenja plastike, kože i tkanina. Važno je imati na umu da prema Pravilniku o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkih vozila u saobraćaju na putevima, nije dozvoljeno zatamnjivanje prednjeg vetrobranskog stakla odnosno šoferšajbne. Takođe, istim pravilnikom je dozvoljeno da se prednja stakla bočno od vozača mogu zatamniti najviše 30%, dok zadnja bočna stakla i zadnje vetrobransko staklo mogu biti zatamnjeni i do 100%. Zatamnjivanje stakla, ali i postavljanje mrežica na prozorima može u velikoj meri doprineti prijatnijem putovanju posebno kada krenete autom na letovanje sa decom.

Folije, zavesice i kišobrani za šoferšajbnu protiv sunca – brzo i jednostavno rešenje

Ukoliko nema hladovine od drveća, garaže ili nadstrešnice ispod koje možete parkirati automobil, jedno od rešenja može biti specijalna aluminijumska folija. Postavljanje folije za šoferšajbnu protiv sunca ili auto kišobran jedno je od najefikasnijih rešenja za smanjenje temperature u vozilu

Folija reflektuje sunčevu svetlost i smanjuje unutrašnje zagrevanje, i posebno je korisna u situacijama kada je automobil izložen direktnom suncu tokom dužeg perioda.

Osim što pomaže u održavanju prijatne temperature, auto kišobran štiti instrument tablu, volan i sedišta od pregrevanja i UV zračenja. Lako se postavlja a još lakše skuplja. Kada ga sklopite, lako ga možete staviti u prostor u vratima od vozila, odmah pored vas i opet ga lako rasklopiti kada se ponovo parkirate.

Korišćenje zaštitnih presvlaka i navlaka

Još jedno korisno rešenje za zaštitu enterijera tokom leta su navlake za sedišta i volan. Kožna sedišta su posebno osetljiva na visoke temperature. Kada su direktno izložena suncu, mogu se pregrejati do tačke da postanu neprijatna ili čak izuzetno vruća na dodir. Presvlake ili specijalne navlake za zaštitu kože sprečavaju zagrevanje i produžavaju vek trajanja sedišta. Posebno su korisne presvlake od materijala koji ne zadržavaju toplotu, poput pamučnih ili reflektujućih presvlaka.

crvena-sedišta-auto
Pexels.com

Kada je u pitanju volan potrebno je odabrati navlaku koja lepo prijanja uz dlan ali koja ne kliza kako biste imali potpunu kontrolu nad upravljanje automobila. Dakle, birajte prijatne materijale i one koji na kojima vam ruka neće proklizati. 

Redovno čišćenje i održavanje unutrašnjosti automobila

Sunčeva svetlost i toplota mogu izazvati isušivanje i pucanje materijala unutar vozila, posebno plastike i prirodne kože. Da biste to sprečili, koristite specijalne preparate za negu plastike, kože i tekstila. Proizvodi će smanjiti UV zračenje posebno su korisni jer sprečavaju izbleđivanje i isušivanje površina. Naravno možete koristiti i neke premaze od prirodnih sastojaka koje sami napravite i ne samo da ćete zaštiti unutrašnjost automobila već ćete ga dezinfikovati i ukloniti neprijatne mirise.

automobil-brisanje-kontrolne table
Pexels.com

Ništa manje važno, je i redovno usisavanje i čišćenje unutrašnjosti, kako bi se uklonila prašina i nečistoće koje mogu dodatno doprineti habanju materijala. Ako se u vozilu često prevoze deca potrudite se da ih odmalena naučite na treba da prljaju i bacaju kese od grickalica i slatkiša gde stignu, već im za to namenite jednu kesu.

Bonus savet

Pored osnovnih zaštitnih mera, koje smo naveli važno je i da ne ostavljati elektronske uređaje ili zapaljive predmete u automobilu jer se unutrašnja temperatura može povećati do opasnih nivoa. Sprejevi, upaljači i slični proizvodi koji u sebi imaju zapaljive gasove mogu se pregrejati i zapaliti. Zato pre nego izađete iz automobila pogledajte da slučajno niste iznad instrument table ostavili upaljač, dezodorans ili mobilni telefon koji u sebi ima bateriju sa materijalima koji se lako mogu zapaliti ili eksplodirati na visokim temperaturama.

Očuvanje enterijera automobila tokom leta zahteva kombinaciju različitih metoda zaštite. Parkiranje u hladu, postavljanje zaštitnih folija ili korišćenje navlaka za sedišta i suncobrana za auto mogu značajno smanjiti negativne efekte visokih temperatura. Primenom ovih saveta, zaštitićete svoj automobil a sebi vožnju u vrelim letnjim danima, bilo da idete na more ili obilazite evropske gradove, učiniti daleko prijatnijom.

Glavni urednik TT Group

Glavni urednik, administrator i putopisac turističkog portala TT Group.

Uključi se kroz komentar

Kliknite ovde da bi ste komentarisali

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Jer putovanja su sreća

Povežimo se:

Prijavite se na našu mejling listu


Podelite sa prijateljima: