Posle kameleona, evo još jedne zanimljive priče o životinjama Afrike. Analogija sa muško ženskim odnosima na primeru poligamije više je no očigledna, no vratimo se temi.
U životinjskom svetu zajednički život u mnogobrojnim porodicama ima dosta dobrih strana. Ta grupa, porodica, ima uvek na čelu po jednog pojedinca najjačeg ili najiskusnijeg.
Iako u zaštiti mladih i vaspitanju utiču svi zajedno, lakše je ako postoji neko ko sve to organizuje i primećuje određene nepravilnosti, opasnosti ili međusobne sukobe.
U čoporu planinskih gorila često vlada ljubomora među mužjacima, a ima i dosta nestašluka njihovih mladunaca. Sve nesporazume ovih i drugih tipova reguliše dominantan, alfa mužjak takozvani silverback, što u prevodu znači onaj koji ima srebrna leđa.
On probleme rešava ili pogledom ili fizički, udarcem. Njegova reakcija može da bude i dosta agresivna pa se tako brže ženke smiruju, čime se vraća mir u porodicu. Gorile su ceo svoj život podređene porodici i ne napuštaju je ukoliko dominantni alfa mužjak odredi da nekog protera iz čopora.
Kao vođa čopora štiti ženke od drugih mužjaka, suparnika, i brani ih od drugih napadača poput leoparda. Planinske gorile imaju najsnažniju zajednicu među svim čovekolikim majmunima.
Ženke međutim imaju pravo da izaberu svoj čopor, odnosno mužjaka koji im je simpatičniji i da slušaju njega. Zanimjivo je da su međusobno ravnodušne, jer mnoge od njih nisu u srodstvu.
Najveće čarke u čoporu koji obično čine pet do deset gorila, jedan mužjak i mladunci, izbijaju zbog hrane. Međutim i to se vrlo lako rešava, kao što je slučaj i u nekoj drugoj porodici, samo je “njegova” zadnja.
Uključi se kroz komentar