Zanimljiv paradoks. Vrućina, toplota koja prožima i dopire svuda, a mala zelena oaza uobličena u botaničkoj bašti u samom centru Beograda zvrji poluprazna.
Zašto je to tako? Da li su je svi već posetili, ili naučne institucije ma koliko bile lepe nisu popularne, ili je ovaj paradoks možda zbog cene ulaznice od 150 dinara. Možda je jedan od razloga što je pušenje zabranjeno, a i alkohol se ne služi što je široj populaciji neraskidivo povezano sa osećanjem za opuštanje.
Kako god, predlažemo vam da odvojite jedno prepodne ili popodne u hladovini njenih endemskih biljaka, radno vreme tokom sezone koja počinje 1. maja je i traje od 09-19h svakog dana, sa zadržavanjem koliko god možete da ostanete.
Na samom ulazu se nalazi spomenik našeg imanentnog naučnika Josifa Pančića, koji je praktično i idejni osnivač ovog zdanja. Botanička Bašta se u žargonu zove i Jevremovac, a ova reč potiče od gazda Jevrema koji je svoje imanje donirao za nju.
Nepisano pravilo je da svaki grad treba težiti što većoj površini pod zelenilom, pa primera radi, pogledajte kao su to rešili Atinjani u svojom gradskom parku.
Japanski vrt
Druga zanimljivost koju krije bašta je čuveni japanski vrt. Kako je poseta svim studentima beogradskog univerziteta besplatna, evo nove prilike da pojačate inspiraciju svojih studija. Obični ljudi neka napune baterije i prošetaju malo svoje aparate jer cveće, žbunje i rastinje uvek spokojno i strpljivo pozira.
Naravno, u staklenom delu, herbarijumima i biblioteci ove institucije još puno toga se da videti, ali ovaj deo prepuštamo da otkrijete sami. Na kraju, ako vam se desilo da ste već izgoreli na Adi Ciganliji, svoj oporavak možete potražite ovde. Za više informacija oficijelni sajt je http://www.bfbot.bg.ac.rs/.
Uključi se kroz komentar