Brioni, Brionska ostrva, Brijuni, Brijunski otoci, su različiti nazivi za mala ostrvska grupa u severnom delu Jadranskog mora, pored jugozapadne obale Istre, severozapadno od Pule, u Hrvatskoj.
Prostiru se na površini od oko 34 km2, sa nešto manje od 1000 stanovnika.
Ovaj simpatični jadranski arhipelag sastoji se od dva veća i 12 malih ostrva, koja su od istarskog kopna odvojena Fažanskim kanalom (širina oko 3km).
Najveća ostrva su Veliki Brion (Brijun Veli), 5,79km2, i Mali Brion (Brijun Mali). Manja ostrva su: Okrugljak, Sveti Marko, Gaz, Šupin, Grunj, Šupinić, Vanga, Madona, Vrsar, Galija, Kozada i Sveti Jerolim.
Na njima preovlađuje mediteranska blaga klima: srednja januarska temperatura je 6,3 C, julska 22,2 C, godišnja količina padavina 812mm.
Glavno naselje i luka su Brijuni na Velikom Brionu, gde se nalaze iskopine iz preistorijskog i ostaci iz rimskog, vizantijskog i mletačkog perioda.
Od znamenitosti najveću pažnju privlače Arheološki i Prirodnjački muzej, crkva Sv. Germana iz 1481. sa galerijom fresaka iz Istre, zoološki vrt i jedinstven safari park u regionu. Ostrva su predstavljala letnju rezidenciju predsednika Tita (ostrvo Vanga) od 1949. do 1979.
Brioni su poznati i po održavanju važnih političkih sastanaka i međunarodnih susreta, na primer sastanak Tito-Nehru-Naser iz 1956.god ili Josipović Tadić iz 2010.
Sa okolnim morem proglašena su 1983. nacionalnim parkom i spomen područjem (ostrvo Vanga).
U vezi sa razvojem grupnog izletničkog i kongresnog turizma izgrađena je kongresne dvorane, pres-censtr i niz turističkih objekata, kao i dečji rekreativnog centar.
U svakom slučaju, ako se nalazite na Istri, tj. u okolini Pule priuštite sebi jedno krstarenje do Briona, i za trenutak doživite kako je nekad gospodario Maršal Tito.
Uključi se kroz komentar