Broj sedam je mnogim ljudima srećan broj. On jeste biblijski broj, spominje se na puno mesta u svetim spisima, ali i u narodnoj književnosti (sedam gora, sedam mora) kao i u istočnjačkim tradicijama, sedam samuraja i tako dalje.
Ne ulazeći u numerologiji niti istoriju religije, gledajući mapu i turistički vodič Sofije, pažnju nam je privukla crkva Sedmočislenici. Neki rogubatni prevod na srpski bi možda glasio Crkva Sedam Svetaca ili Sveta Sedmorica. Naime, Bugari su svece koji su delovali u ovim krajevima i bili posebno zaslužni za širenje glagoljice i ćirilice uobličili ovim nazivom i posvetili im posebnu crkvu.
Sveci kojima je posvećena crkva su Ćirilo i Metodije, njihovi učenici Kliment i Naum, Sveti Sava, Sveti Goražd i Angelarij. Napomenimo da kad kažemo Sava, ne mislimo na srpskog Svetog Savu (Rastka Nemanjića) već kanonisanog Savu iz IX veka nove ere. Obojica su dobili sakralno ime Sava po Svecu iz IV veka koji je bio pročut po podizanju hrišćanskih crkava u Jerusalimu još u IV ceku nove ere.
Crkva je podignuta ili možda bolje reći prepravljena na osnovama takozvane Crne Džamije. Ime Crna je dobila najverovatnije po tome što su minareti bili ozidani od crnog mermera, a tokom svog delovanja korišćena je kao magacin za oružje i zatvor.
Crkva se nalazi u ulici Grafa Ignjatova, neposredno pored stadiona Levski.
Uključi se kroz komentar