Piše i fotografiše: Milan Todorović
U nedelju 22. novembra, a dan posle Aranđelovdana, na obodu Jugoistočne Srbije, nekada Caribrodu, tj. današnjem Dimitrovgradu održana je jedna konkretna i pragmatično opravdana gastro manifestacija za gramatičke čistunce čudnog naziva „Dani Caribrodske šušenice„.
Šušenica je lokalno odomaćeni naziv za sušenicu tj. pečenicu, tj. za komade svinjskog mesa koji se termički tretiraju dimom. Tradicionalna tehnika iz vremena kada nisu postojali rashladni sistemi, sa ciljem da meso što duže ostane u upotrebi.
Uostalom, da ne nagađam, evo nekoliko fotografija, pa ukapiraćete o čemu se radi, tj. svaka dilema se nedvosmisleno razbija malim eksperimentnom degustacije. Oni koji su posetili manifestaciju znaju o čemu govorim.
Cene šušenica se kreću od 1000 do 1200 dinara za jedan kilogram. Cene slanine oko 700 dinara, a peglane kobasice (pirotski specijalitet u kojem se temperaturno ne tretira meso, već se suši na vetru) oko 3000 dinara. Pored toga, ogroman izbor različitih vrsta dimljenih kobasica varira od 900-1200 dinara.
I dok se nutricionisti natežu oko toga da li je meso zdravo ili ne, ja sam se vratio sa punom kesom ovih delikatesa. Prosudite da li sam imao izbora:
Kao dodatnu motivaciju za posetu opštini Dimitrovgrad prilažem i par dodatnih linkova:
– http://www.tt-group.net/video/mahala-sumije/
– Kanjon reke Jerme
– Dragovita
– Crkva Svetog Nikole u Planinici
– http://www.tt-group.net/video/posveceno-mom-caribrodu/
– http://www.tt-group.net/video/selo-poganovo-u-slikama/
Hvala Srđanu Savovu na pozivu za manifestaciju, a molim vas kroz komentare napišite ko je i zvanično pobedio na takmičenju. Čuo sam da je Lepi Brka u žiriju.
Koliko je meni poznato, s dve kese. Ali nećemo sad da sitničarimo.
Zahvaljujem na srdačnom gostoprimstvu i odlično odigranoj ulozi vodiča kroz Dimitrovgrad ovog lepog dana koji ni kiša, sumaglica i hladnoća nisu uspele da pokvare.
Hvala Negoslava, nadam se samo lepom vremenu naredni put 🙂
U žiriju pored Lepog Brke bio je Ivan Zvezdev, najpoznatiji bugarski kulinar i šoumen. Pobednik takmičenja za „Naj blagu caribrodsku šušenicu“ je „Pi mes“ iz Pirota, drugo mesto Restoran Sunce iz Dimitrovgrada i treće mesto „Krivako“ iz Pirota.
Najbolje uređen štand bio je štand Restorana Sunce iz Dimitrovgrada.
Thanks Andrijana na konciznom odgovoru
Ja sam jedan od ucesnika manifestacije dani caribrodske susenice a ujedno i pobednik za Naj blagu Caribrodsku susenicu, i veoma sam zadovoljan samom organizacijom ove uspesne manifestacije sve je bilo na visokom nivou samo imam jednu malu zamerku manifestacija da ne bude nedelja , bila bi veca poseta da je petak ili subota
Poštovanje Bane,
Najpre čestitam, i delim sa Vama svoje skromno mišljenje da je organizacija za po prvi put odlična. Nadam se da će organizatori pročitati Vašu sugestiju i razmotriti je sledećeg puta. Prosto to su organizacione procene i možda ste u pravu, a možda i ne.
Dodao bih samo da vreme u meteorološkom smislu reči nije išlo na ruku, da je bio lep dan, bilo bi sigurno mnogo više poseta…
Želim i dalje uspeh u narednim izazovima,
Milan Todorović
Iz ovog za sada skromnog izveštaja od organizatora, stiče se dojam da je manifestacija uspešna, te jasno da je s njome napravljen „proboj“ u turizmu.Ovom manifestacijom ste stavili naglasak na gastreonomiju, a hrana je dobar mamac da privuče turiste. Moj savet bi bio da za sledeću dobrano uključite kao prateće ( ali veoma važne) muziku, pesmu , rukotvorine, jer etnolozi koji se bave specifičnostima jedan narod procenjuju prema nošnji, muzici, gastronomiji i tradicijom koja može biti prikazana gostima kao uspešni perfomans nađeg čoveka.Mi možemo, mi smo specifičan narod koji nesme biti na zaćelju u odnosu na druge-Pozdra<v Tomislav Elenkov KOZARA
Hvala na komentaru i sugestijama, sa jednom napomenom, a to je da TT Group nema veze sa organizatorima 🙂