Bez dobre salate nema dobrog obroka, ni roštilja, ni dijete, ni zdrave ishrane, a, ako hoćete, ni pravog uživanja u rakiji ili nekom drugom aperitivu. Grčka salata je jedna onih koje se savršeno uklapaju u svaki od ovih scenarija.
Grčka salata je idealna kombinacija ako biste da pripremite zdravi, niskokalorični vegeterijanski obrok ili da pojačate svoj gurmanski apetit, da zamezite pre jela, a možda i posle.
Kombinacija povrća u njoj čini je pravom vitaminskom bombom koja nimalo ne zaostaje ni po pitanju delikatesnog ukusa pa je zaista idealna kombinacija za one koji bi da se zdravo hrane, a istovremeno uživaju u ukusima.
Za mnoge, grčka salata je prava samo ako se jede ispod grčkog sunca, na obali nekog od mora koja okružuju Grčku. Možda su u pravu. Ali ko se jednom u nju zaljubi, neće želeti da skrštenih ruku čeka na sledeći odlazak u Grčku. Uz dobar i proveren recept, možda će baš grčka salata biti vaš najbolji lek za iscrpljujuće letnje temperature.
Kako napraviti grčku salatu (originalni recept)
Još jedna prednost grčke salate je u tome što je možete zaista lako i jeftino napraviti. Naravno, varijacija ima bezbroj i svaki grčki domaćin ima neki svoj recept i neki svoj tajni trik koji koristi. Zapravo, koliko je jednostavna salata u pitanju govori i to da je sami Grci nazivaju „domaća salata“ ili „seoska salata“ ( i u meniju na grčkom ćete je naći pod imenom χωριάτικη σαλάτα) upravo zbog toga što je nastala u narodu kao kombinacija onih sastojaka koji su svakom na dohvat ruke. Naravno, idealno bi bilo spremiti je od povrća proverenog ukusa koje uzgajate u svojoj bašti, ali u nesavršenoj varijanti poslužiće i ono koje kupite u najbližem supermarketu ili na pijaci.
Dakle, za grčku salatu biće vam potrebni sledeći sastojci: paradajz, krastavac, crni luk, paprika, masline, maslinovo ulje, vinsko sirće, origano, ruzmarin i grčki Feta sir. Očišćeno i oprano povrće se secka na kockice (krastavac), kriške (paradajz) i kolutove (crni luk i paprika), a zatim se izmeša, dodaju se so i ruzmarin, masline, a preko svega se stavi parče Feta sira koje se prelije hladno ceđenim maslinovim uljen i posoli origanom.
Idealno je ostaviti salatu da malo odstoji kako bi ruzmarin pustio svoju aromu. Čuva se u frižideru i servira hladna. Vinsko sirće je jedna od stvari koje variraju, u nekim se receptima pominje, u drugima ne. Ukoliko želite da vaša grčka salata bude kao „original“ stavičete preko povrća veliko parče sira koje se prelije maslinovim uljem. Sa druge strane, mnogima je ukusnije ako se sir isitni i izmeša sa ostalim sastojcima čime se pomalo gubi na vizuelnom elementu.
Par sitnih, ali bitnih trikova za grčku salatu
Po pravilu, masline koje se upotrebljavaju u grčkoj salati su crne, pre svega stoga što nemaju onako intenzivan ukus kao zelene. Međutim, i to je stvar ukusa pa možete prilagođavati i ovaj sastojak po sopstvenoj želji.
Kada je u pitanju sir, najbolje je koristiti grčki Feta sir. On se razlikuje od domaće Fete po jačini ukusa jer se pravi od ovčijeg mleka dok je domaća Feta od kravljeg mleka. Ukoliko ne koristite Fetu, pravi ukus ćete ipak postići jačim, ovčijim ili kozjim sirom. Naravno, i ovde sve zavisi od vašeg ukusa, navika i prilika.
Veliki procenat ljudi ima problem sa crnim lukom u grčkoj salati jer ne podnose njegov ukus. Pre svega, treba napomenuti da se za pripremu grčke salate koristi crni luk sa crvenom ili ljubičastom korom jer je slađi i ima manje izražen ukus. Ako vam ipak smeta i ova varijanta, onda primenite sledeći trik: naseckani luk stavite u posudu sa hladnom vodom u koju ste iscedili par kapljica limunovog soka i ostavite da odstoji 15-ak minuta. Nakon toga ga procedite i pomešajte sa ostalim sastojcima. Aroma luka koja vam smeta će biti znatno ublažena.
Grčka salata u raznim varijantama
Već smo pomenuli da se u samoj Grčkoj grčka salata naziva „domaća“ ili „seoska“ salata. U meniima na engleskom, ipak, iz komercijalnih razloga, naići ćete na termin „Greek Salad“. Međutim, u svetu postoji mnogo varijacija ove salate od kojih mnoge odstupaju od izvornog recepta.
Na primer, u Americi, Britaniji ili Australiji pod grčkom salatom se podrazumeva salata sačinjena od mediteranskih namirnica i maslinovog ulja i nema mnogo veze sa pravom grčkom salatom. U Americi se, recimo, pod grčkom salatom podrazumeva zelena salata sa sirćetom i maslinovim uljem, dok se ono što je prava grčka salata naziva horiatiki.
U Evropi je grčka salata dobila nekoliko svojih varijanti u zavisnosti od nacionalnih kuhinja. U Nemačkoj se naziva Bauernsalat i pravi se sa ljutom papričicom i limunovim sokom, u Mađarskoj je to „Gorog salata“ i začinjava se bosiljkom.
Šopska salata
I naša, šopska salata, nalik je grčkoj salati. Zapravo, šopska salata je tradicionalna salata u Srbiji, Bugarskoj i Makedoniji, a o njenom poreklu se vode sporovi. U svakom slučaju, sama njena sličnost sa grčkom salatom govori o povezanosti kuhinja svih balkanskih naroda.
Upravo je udaljenost od mora i područja pogodnog za uzgoj maslina i uzrok tome da se šopska salata od grčke razlikuje upravo u tom odsustvu maslina i maslinovog ulja. Origano nije začin koji je uobičajen u šopskoj salati, a sir se renda preko povrća, paradajza, krastavaca, crnog luka i paprike. Pod moravskom salatom se podrazumeva da umesto sira bude sitno iseckana sveže opečena crvena paprika.
Tzatziki sos i grčka salata
Veoma česta je zabuna da se tzatziki sos smatra grčkom salatom i mnogi na pomen grčke salate misle upravo na ovaj sos.
Svako ko je probao tzatziki sos zna da je reč o sasvim drugačijim specijalitetima.
Tzatziki je sos koji je idealan dodatak mesnim specijalitetima (poput girosa) i neizostavni je deo grčke kuhinje.
Sprema se od seckanih, ceđenih krastavaca, kisele pavlake, soli, bibera, belog luka, origana, nane, maslinovog ulja i sirćeta.
Uključi se kroz komentar