Ako vas neko upita ko je najpoznatiji Srbin svih vremena, odgovor bi jednoznačno glasio, naš najveći naučnik Nikola Tesla.
O Tesli postoji puno činjenica, radova, ali još više legendi, možda bajki, po malo mistike i ličnih očekivanja.
Kažu da svako tumači i doživljava Teslu na bazi projektovanja svoje ličnosti na lik ovog genija.
Ako vas zanima:
1. Kako je izgledala soba u kojoj je živeo Tesla do kraja života? Posebno obratite pažnju na njegove rukavice, njegove naočare i ostale sitnice,
2. Ako hoćete da vidite urnu sa njegovim pepelom, koja je nastala kremiranjem njegovih posmrtnih ostataka nakon isprva pravoslavne sahrane,
3. Ako želite da dotaknete elektricitet od preko milion Herca kojim je Nikola gospodario,
4. Ili pak uživate u manevrima broda kojim je po prvi put na svetu demonstrirao bežično upravljanje,
5. Držite neonku koja u neposrednoj blizini Teslinog transformatora počinje da svetli u vašim rukama,
Ove ali i još puno drugih zanimljivosti možete naći u Muzeju Nikole Tesle.
Radno vreme muzeja Nikole Tesle
Muzej se nalazi u Krunskoj, opština Vračar. Radno vreme muzeja je od 10:00 do 18:00, a stručna tura počinje na svakih sat vremena. Neradni dan je ponedeljak, cena karte je 500 dinara, bez obzira da li učestvujete u stručnoj prezentaciji ili ne.
Na kraju sesije se pušta film. Fotkanje je dozvoljeno sa i bez blica, a video zapis je zabranjen. Ovo nigde nije eksplicitno napomenuto, ali je tako. U muzeju su pohranjena sva njegova pisana dela, kojih ima na hiljade i za koja je hteo da budu data u amanet njegovom nećaku sa željom da otvori muzej u Beogradu.
Šta još možete pitati
Kada vas nadahne pacifistička i filnatropska ideologija jednog genija u kombinaciji sa njegovom zaostavštinom, uz boravak pored njegove urne, pitanja se roje i broje. Mi smo tražili kustosa muzeja, koji je jedan veliki istraživač i poznavalac lika i dela Nikole Tesle, pa pogledajte spisak pitanja koja smo mu postavili,
1. Zašto je Nikola Tesla samo jednom posetio Srbiju,
2. Zašto nikada nije pronađen ili javno prikazan audio snimak nekog od Teslinih inervijua ili radio gostovanja. Ko ih je sklonio i zašto se krije njegov glas?
3. Da li se pred kraj svog života okreće drevnim učenjima istoka, i da li je verovao u reinkarnaciju,
4. Zašto je za sve genijalce karakteristična intezivna bolest u jednom trenutku života,
5. Da li su neki od pisanih intervijua koji postoje na netu, kao na primer ovaj, autentični?
6. Da li Tesla bio gospodar prelaznih i izmenjenih stanja svesti?
8. Da li je njegov brat pao sa konja, ili se desilo nešto drugo?
9. Imaju li njegovi eksperimenti veze sa Tunganskom eksplozijom?
10. Da li postoji tajno Teslino oružje?
Neke od odgovora možete pronaći u ovom ruskom dokumentarcu,
A ostale, koji svakako prevazilaze granicu današnje nauke, lični su stavovi, pa po njih morate sami doći pretraživanjem po internetu ili odlaskom u njegov muzej.
Možda neka vrsta paradoksa je nadrndana plavuša u pocepanim pantalonama koji vodi prezentaciju i turu kroz muzej. Valjda Milica ili Milena se zove. Komunicira samo u imperativu i sve joj nešto smeta. Ako Tesla nije mogao da od Srbije dobije mnogo veći muzejski prostor, mogao je bar kulturno osoblje. U njegovom muzeju, knjigu utisaka nismo želeli da ružimo njenim iritacijama, ali zato ovde, evo i ovih činjenica, jer svakim danom moramo biti sve bolji i bolji.
Spomenimo da Muzej Nikole Tesle raspolaže sa preko 160.000 dokumenata Tesline zaostavštine koji jedva da su ozbiljno i dotaknuti, a kamo li razmatrani. To je možda jedna od najvećih dragocenosti Srba… Svetske biblioteke bi se otimale… ali verovatno ovo blago čeka bolje vreme da izađe na videlo…