U našem serijalu tekstova o Nišu svakako neraskidivo povezano mesto uz najveći grad juga Srbije je Niška Banja. Ako vas zbog godišnjice Milanskog Edikta put navede u ove tople krajeve, evo osnovnih informacija zašto bar jedno popodne posvetiti u šetnji, opuštanju i upoznavanju Niške Banje.
Na desetom kilometru jugoistočno od Niša, na putu ka Sofiji, preko banjske rampe, odvaja se put ka Niškoj Banji, jednoj od pet gradskih opština, opevanoj u pesmi i slavljenoj zbog svog zaštitnog znaka – toploj, lekovitoj izvorskoj vodi.
U podnožju Koritnjaka, ušuškana zelenilom, Niška Banja je jedno od najomiljenijih izletišta Nišlija u vrele letnje dane, kada Banjom struje neki prijatniji vetrovi a topla izvorska voda žamori grajom starih i mladih. Niška Banja ima oko 15.000 stanovnika koji žive u 16 naseljenih mesta.
Niška Banja je najpoznatija po svojoj toploj, lekovitoj vodi koja je korišćena još u antičko doba, u vreme čuvenog cara Konstantina. Blagodeti tople vode danas koriste mnogobrojni pacijenti i gosti instituta „Niška Banja“, u kome se leče i rehabilituju oboleli od kardiovaskularnih i reumatskih bolesti. Institut čine tri stacionara, „Radon“, „Zelengora“ i „Terme“ od kojih je „Radon“ najveći i najpoznatiji.
Centralni deo Banje zauzima lepo uređeno šetalište i park površine 5 ha kroz koji protiče topla voda. Mnogobrojni kafići i restorani upotpunjuju ponudu Banje pa je ona „živa“ tokom cele godine.
Brdo Koritnjak, ogranak Suve planine, ima uređenu trim stazu za rekreativnu šetnju koja vodi i do izvora tople vode – „Glavno vrelo“. Osim zdravstvenih kapaciteta, Niša Banja nudi i odlične uslove za sportski turizam.
Teniski tereni, tereni za mali i veliki fudbal, rukomet i odbojku, tereni za košarku, tereni za ekstremne sportove poput paraglajdinga i slobodnog padanja kao i hipodrom samu se deo sportske ponude Banje. Takođe, Niška Banja ima i odlične uslove za kongresni turizam. U neposrednoj blizini Banje su i dve klisure, Sićevačka i Jelašnička klisura kao i veliki broj izletišta, crkve, arheološka nalazišta i sportski tereni.
Ako smo nešto propustili, možete dodati na forumskoj diskusiji na ovom linku.
Nadajmo se da ce se realizovati projekat „Ada Zenava“. Tako nesto je potrebno i Naikoj Banji i Nisu i ovom delu Srbije.