
Letovanje sa decom može biti predivna avantura, ali i izazov ako niste dobro organizovani. Kada se planira porodični odmor, ključno je da predvidite sve moguće situacije sa mališanima, ali i da budete spremni i za nepredviđene okolnosti.
Olakšajte putovanje i boravak na destinaciji tako što ćete uložiti vreme i trud u pripremu. Svaki trenutak može biti ispunjen uživanjem i nezaboravnim uspomenama, a u našem vodiču pročitajte kako.
Planiranje i organizacija – put do bezbrižnog odmora
Prvi korak ka bezbrižnom letovanju jeste pravovremeno planiranje. Pre nego što rezervišete smeštaj, razmislite o potrebama svoje porodice. Da li vam je važno da plaža ne bude mnogo udaljena? Da li želite da hotel ili vila imaju dečje igralište ili animatore? Postoje li medicinske ustanove u blizini? Kada odgovorite na ova pitanja, izbor destinacije će biti lakši.
Bitan deo pripreme je svakako lista za pakovanje. Napravite spisak stvari koje su vam neophodne, od garderobe i kozmetike do lekova i omiljenih igračaka. Ne zaboravite da ponesete laganu i udobnu odeću. Manja deca se mnogo češće isprljaju od starije, pa imajte na umu to kad planirate broj majičica i šorčića za svog mališana. Svi znamo koliko brzo deca rastu, pa nemojte da vas iznenadi što im je prošlogodišnji kupaći omaleo. Za odlazak na more ili bilo koji odmor koji uključuje plivanje u bazenu obavezno spakujte udoban kupaći kostim. Ako pored svih obaveza nemate vremena za kupovinu, nove komade možete poručiti i preko interneta. Na stranici https://rs.extremeintimo.com/devojcice/kupaci ćete pronaći razne modele, interesantnih dezena.
Kape, naočare za sunce i kreme sa zaštitnim faktorom neizostavno se moraju naći na vašoj listi, kao i putna apoteka sa osnovnim lekovima. Za ugodan put i odmor pun kreativnih i zabavnih momenata ponesite omiljene igračke, knjige i bojanke. Naravno, za samu vožnju vredi u ručnom prtljagu imati grickalice i osvežavajuće napitke.
Pakovanje – kako izbėći haos u koferima
Pakovanje za letovanje sa decom može biti izazovno, ali uz nekoliko trikova možete izbeći haos u koferima. Sortirajte stvari po kategorijama. Jedna torba neka bude namenjena posebno za odeću. U manji ranac spakujte igračke i dodatke, a u zasebnoj torbi ponesite kozmetiku i lekove. Koristite vakuumske kese kako biste uštedeli prostor, a odeću uvijajte, tj. rolajte umesto da je slažete kako se ne bi gužvala.

Ako putujete sa bebom, nosite prenosivi krevetac, nosiljku ili kolica koja su lagana i lako sklopiva. Ponesite i dovoljno pelena, vlažnih maramica i sredstava za higijenu. Za veću decu korisno je spakovati male rančiće u kojima će nositi svoje omiljene stvarčice i grickalice. Ovo u velikoj meri olakšava traženje najdražih igračaka u toku puta, a uz to će mališani imati osećaj da su naročito važni jer imaju svoj lični prtljag.
Putovanje do destinacije – trikovi za mirniji put
Bez obzira da li putujete autom, autobusom ili avionom, pripremite zabavu za decu. Slikovnice, bojanke, omiljene pesme i priče na telefonu mogu pomoći da vreme brže prođe. Ako putujete automobilom, pravite pauze na svakih nekoliko sati kako bi se deca protegnula i osvežila. Svi znamo kako put može da se oduži i nama odraslima, a kamoli deci. Kako biste izbegli kenjkanje i ona tako naporna pitanja: “Kad stižemo? Još koliko se vozimo?” pripremite se za porodično igranje igara. Uz “kaladont” ili “na slovo na slovo”, možda put neće trajati kraće, ali će sigurno biti zanimljiviji.
Ako putujete avionom, imajte pri ruci grickalice i vodu, jer se dečji apetit menja tokom putovanja. Kod poletanja i sletanja, dajte detetu da cucla dudu ili pije sok kroz slamku kako bi se smanjio pritisak u ušima.
Smeštaj prilagođen porodici
Porodični smeštaj treba da bude funkcionalan i siguran za decu. Apartmani sa kuhinjom omogućavaju pripremu brzih i zdravih obroka, što je posebno korisno za roditelje sa bebama i mlađom decom. Imate priliku za nešto privatniji boravak i mogućnost da za svoje mališane pripremite hranu koju vole. S druge strane, hoteli sa dečjim klubovima i animacijama pružaju roditeljima trenutke odmora dok se mališani zabavljaju. Pa tako i ovu opciju treba uzeti u obzir, naravno, sve u skladu sa uzrastom i afinitetima deteta.
Na plaži, birajte lokacije sa postepenim ulaskom u vodu i hladovinom. Ne zaboravite prostirke, peškire i dodatnu odeću kako bi deca mogla da se presvuku posle igre u pesku.
Zdravlje i bezbednost – najvažniji aspekt letovanja
Neophodno je da sa sobom imate putnu apoteku sa osnovnim lekovima za temperaturu, probavne tegobe i ubode insekata. Ne zaboravite flastere, antiseptike i sredstva za ublažavanje opekotina od sunca. Kada ste na plaži i uopšte u zemljama sa toplijom klimom, ne možete uvek znati kako će vaše detet odreagovati na promene i na jako sunce. Prema tome, mere predostrožnosti su neophodne i u većini slučajeva mogu vam “spasiti odmor”.
Ako dete ima neku hroničnu bolest, ponesite dovoljno terapije i konsultujte se sa lekarom pre puta. Takođe, proverite da li vaše zdravstveno osiguranje pokriva troškove lečenja u zemlji u koju putujete.
Sitnice koji letovanje čine sjajnim iskustvom
Letovanje sa decom nije samo odmor, već i prilika za stvaranje uspomena. Napravite zajednički plan aktivnosti koji uključuje izlete, igre na plaži i večernje šetnje. Uveče možete organizovati porodične igre, gledanje zvezda ili crtanje doživljaja iz proteklog dana.
Ako imate školarce, podstaknite ih da vode dnevnik putovanja ili da sakupljaju suvenire poput kamenćića i školjki. Ovo će im pomoći da kasnije prepričavaju svoje doživljaje drugovima i da uče o svetu oko sebe. Da ne pominjemo s kojom će lakoćom napisati sastav na čuvenu temu: Kako sam se proveo na letnjem raspustu!
Na kraju, priprema za letovanje sa decom može delovati naporno, ali uz dobru organizaciju i pravu strategiju, možete sebi i porodici pružiti nezaboravan odmor. Fokusirajte se na praktična rešenja, i prilagodite se potrebama svoje dece. Ne zaboravite da uživate u svakom trenutku, jer letovanje zaista nije samo destinacija. Porodično putovanje je avantura puna ljubavi, osmeha koju ćete pamtiti zauvek.
Uključi se kroz komentar