Evropa

Vodič kroz Krakov – znamenitosti i atrakcije koje ne smete propustiti

Krakov, jedan od najstarijih gradova Poljske, često se naziva srcem kulture i istorije te zemlje. Poznat po bogatom kulturnom nasleđu i impresivnoj arhitekturi, ovaj grad je magnet za turiste iz celog sveta. Ako planirate put u Krakov, ovaj vodič će vam pomoći da otkrijete najvažnija mesta i znamenitosti koje nikako ne smete propustiti.

Stari grad – Srce Krakova

Stari grad, ili Stare Miasto, predstavlja dušu Krakova i jedan je od najočuvanijih srednjovekovnih centara u Evropi. Nalazi se na UNESCO-voj listi svetske baštine, što svedoči o njegovom istorijskom i kulturnom značaju. Ova oblast nije samo geografski centar grada već i simbol vekovnih zbivanja koja su oblikovala Krakov. U poslednje vreme, sve veći broj ljudi odlučuje se za putovanje u Krakov za doček Nove godine, a aranžmani za putovanja za doček Nove godine 2025. privlače turiste koji žele da u ovom magičnom okruženju provedu praznične dane i dožive sve čari gradskog centra okićenog u prazničnom duhu.

Kaldrmisane ulice i prelepe zgrade Starog grada odlikuju se stilovima od gotike do renesanse, baroka i klasicizma. Zidine koje su nekada štitile Stari grad i koje danas delimično postoje, svedoče o odbrambenoj ulozi koju je ovaj deo Krakova imao kroz istoriju.

Glavni trg, poznat kao Rynek Główny, predstavlja centar dešavanja i najveći srednjovekovni trg u Evropi, sa površinom od oko 40.000 kvadratnih metara. Trg je oduvek bio mesto okupljanja građana, trgovaca, umetnika i plemstva. Okružen je značajnim istorijskim zgradama, a centralni deo zauzimaju Sukiennice, čuvena pijaca platna, i Bazilika Sv. Marije, jedna od najpoznatijih crkava u Krakovu.

Bazilika Sv. Marije je jedno od arhitektonskih čuda Krakova i jedan od najlepših primera gotičke arhitekture u Poljskoj. Tornjevi ove crkve dominiraju Starim gradom, a viši toranj, postao je simbol Krakova. Poznata krakovačka truba ili hejnał mariacki ima istorijski značaj i legenda kaže da je u 13. veku signalizirala dolazak neprijatelja – Mongola – prema gradu.

Kraljevski dvorac Vavel

Dvorac Vavel je jedan od najvažnijih i najimpozantnijih istorijskih i kulturnih spomenika u Poljskoj. Smešten na uzvišenju iznad reke Visle, dvorac se uzdiže kao dominantna tačka u panorami Krakova. Ovaj kompleks, koji je kroz vekove bio kraljevska rezidencija, predstavlja simbol poljske državnosti i kulturne baštine.

Dvorac Vavel ima duboko ukorenjenu istoriju koja datira još od 11. veka, kada je prvi put postao rezidencija poljskih kraljeva. Tokom srednjeg veka i renesanse, dvorac je bio politički centar Poljske, odakle su upravljali kraljevi, a tu su se održavali i važni politički događaji.

Arhitektura Dvorca Vavel je sjajan primer spajanja više stilova, što je rezultat dugog perioda gradnje i renoviranja. Unutrašnjost dvorca obuhvata kraljevske apartmane, kapelu, muzeje i galerije umetničkih dela. Kraljevske odaje su ukrašene bogato dekorisanim nameštajem, tapiserijama, slikama i drugim umetničkim predmetima koji govore o luksuzu i prestižu u kojem su živeli poljski monarsi.

Jedna od najvažnijih tačaka dvorca je i Katedrala Vavel, koja se nalazi unutar dvorca i ima veliki značaj za poljsku istoriju. Ova katedrala nije samo crkva, već i mesto poslednjeg počivališta mnogih poljskih kraljeva i drugih nacionalnih heroja. Ispod katedrale se nalazi i kripta svetog Leonarda, gde su sahranjeni mnogi od najvažnijih vladara Poljske. U njoj se nalaze grobnice kraljeva poput Kazimira Velikog, Sigismunda II, kao i znamenitih ličnosti poput Tadeusza Kościuszkog.

Sukiennice – Centar trgovačke istorije

Sukiennice predstavlja jedan od najprepoznatljivijih simbola Krakova, smešten u srcu Rynek Główny (Glavni trg). Ovaj veličanstveni renesansni objekat je bio trgovinski centar još od srednjeg veka, kada je služio kao trgovački prostor za razmenu luksuznih dobara, kao što su tkanine, začini i dragocenosti.

Sukiennice je izgrađena u 14. veku, tačnije 1257. godine, i bila je deo ambicioznog plana kralja Kazimira Velikog, koji je želeo da Krakov postane glavni trgovački centar u regionu. Trgovačka aktivnost bila je vrlo intenzivna, i ovde su se trgovci iz različitih delova Evrope, kao i Azije, okupljali da prodaju ili razmene svoje proizvode.

Renesansni stil Sukiennice daje joj posebnu arhitektonsku vrednost. Zgrada je više puta renovirana tokom istorije, ali je njen osnovni dizajn ostao prepoznatljiv. Prvobitna gotička struktura zgrade bila je preoblikovana tokom 16. veka, kada su napravljene značajne promene u stilu. Fasada Sukiennice je danas prepoznatljiva po svom renesansnom izgledu, sa impozantnim arkadama i stubovima koji podupiru duže galerije.

Danas, na donjem spratu, možete naći brojne prodavnice suvenira, umetničkih dela i poljskih rukotvorina, što ga čini savršenim mestom za turiste koji žele da ponesu deo Krakova sa sobom. Prodaju se tradicionalni poljski suveniri, uključujući drvene figure, keramiku, tekstil, kao i razne rukotvorine sa narodnim motivima.

Na gornjem spratu Sukiennice nalazi se Galerija poljske umetnosti 19. veka, koja je pravi dragulj za ljubitelje umetnosti. Galerija je domaćin značajnim radovima poljskih umetnika iz perioda 19. veka, a njene zbirke obuhvataju dela slavnih poljskih slikara, kao što su Józef Chełmoński, Wojciech Kossak i Stanisław Wyspiański.

Kazimierz – Jevrejska četvrt sa bogatom prošlošću

Kazimierz je nekadašnja jevrejska četvrt u Krakovu koja danas predstavlja jedno od najzanimljivijih i najbogatijih kulturnih područja grada. Ova četvrt je tokom vekova bila centar jevrejskog života u Poljskoj, a njena istorija, arhitektura i specifična atmosfera i dalje svedoče o njenoj bogatoj tradiciji. Kazimierz je globalno poznat i zbog svoje uloge u filmu Šindlerova lista, režiranom od strane Stevena Spielberga. Film, koji je snimljen delimično u Kazimierzu, prikazuje teške godine života jevrejskog naroda u Krakovu pod nacističkom okupacijom.

Kazimierz je osnovan u 14. veku kao samostalni grad, a naziv četvrti potiče od kralja Kazimira III Velikog, koji je pozvao jevrejski narod da se naseli u ovom delu Krakova, kako bi podstakao trgovinu i ekonomski rast. Tokom vekova, Kazimierz je postao značajno jevrejsko naselje u Poljskoj, a u njemu su se smestili jevrejski trgovci, zanatlije, učenjaci i duhovni lideri. Kazimierz je bio ne samo centar verskog i kulturnog života, već i trgovine i umetnosti.

Za vreme Drugog svetskog rata, nakon nacističke okupacije Poljske, Kazimierz je postao mesto masovnog stradanja jevrejskog naroda. Mnogi Jevreji su deportovani u koncentracione logore, a sam Kazimierz je izgubio mnogo od svoje nekadašnje vitalnosti. Nakon rata, četvrt je bila zanemarena, ali od 1990-ih godina počinje da se obnavlja i transformiše u kulturni centar, s brojnim galerijama, kafićima i muzejima koji ponovo oživljavaju jevrejsku tradiciju i kulturno nasleđe.

Jedna od najznačajnijih istorijskih i kulturnih znamenitosti Kazimierza je Stara sinagoga, koja je najstarija sačuvana sinagoga u Poljskoj. Sinagoga, koja datira iz 15. veka, predstavljala je duhovni centar jevrejske zajednice u Krakovu. Iako su tokom Drugog svetskog rata mnoge sinagoge u Kazimierzu uništene, Stara sinagoga je preživela i danas se koristi kao muzejski prostor.

Ulica Florianska i Florianska kapija

Ulica Florianska je jedna od najlepših i najvažnijih ulica u Krakovu, koja nosi bogatu istoriju i jedinstvenu arhitekturu.

Ulica Florianska je deo šireg plana srednjovekovnog Krakova i povezivala je Glavni trg s Florianskom kapijom (Brama Floriańska), koja je nekada bila jedan od glavnih ulaza u grad kroz odbrambene zidine. Ova ulica, zajedno sa kapijom, bila je ključna tačka u odbrambenom sistemu grada. Kroz ovu kapiju prolazili su poljski kraljevi, trgovci i putnici, a njeno strateško značenje ogleda se u činjenici da je ona bila deo Kraljevskog puta — rute koju su koristili poljski monarsi pri ulasku u grad.

Kraljevski put je bio važna komunikacija između Beča, Krakova i drugih važnih evropskih gradova, i ujedno simbolizovao moć i veličinu Poljske tokom srednjeg veka. Kroz Floriansku kapiju, monarh je ulazio u grad na putu ka Vavelskom dvorcu, gde se nalazila kraljevska rezidencija.

Jedna od glavnih karakteristika Ulice Florianske je njena prelepa srednjovekovna i barokna arhitektura, koja oduzima dah svakom posetiocu. Na obe strane ulice, prolaznici mogu videti visokim zgradama s detaljima koji svedoče o bogatoj istoriji i tradiciji Krakova. Ulice i trgovi oko Florianske ulice često su ispunjeni lokalnim umetnicima i zanatlijama, koji prodaju svoje radove, stvarajući dodatni šarm i autentičnost ovom delu Krakova.

Savet je posetiti još jedan značajan istorijski element u neposrednoj blizini, Barbikan, srednjovekovnu tvrđavu koja se nalazi na samom ulazu u grad. Služio je kao poslednja linija odbrane grada. Danas, Barbikan je deo muzeja i često se koristi za izložbe i kulturne manifestacije, a posetioci mogu istraživati ovaj impresivni objekat i saznati više o vojnoj istoriji Krakova.

Fabrika Oskara Šindlera

Muzej u bivšoj fabrici Oskara Šindlera jedno je od najvažnijih mesta za sve koji žele da saznaju više o istoriji Drugog svetskog rata i sudbini krakovskih Jevreja. Smešten u zgradi gde je Oskar Šindler tokom rata vodio svoju fabriku, ovaj muzej danas predstavlja mesto sećanja i poštovanja prema njegovom delu, koje je spaslo živote više od hiljadu ljudi. Šindlerova priča, prikazana u filmu Šindlerova lista, postala je simbol hrabrosti i humanosti u najmračnijim vremenima, a muzej pruža priliku posetiocima da osete delić atmosfere tog perioda.

Muzej je smešten u bivšoj fabrici Emalia, koju je nemački industrijalac Oskar Šindler koristio za proizvodnju emajliranih posuda i druge robe za vojsku. Tokom nemačke okupacije Poljske, Šindler je iskoristio svoj položaj i uticaj da zaposli Jevreje iz krakovskog geta i time im omogući zaštitu od deportacije u koncentracione logore. Fabrika je postala utočište za ljude koji su se suočavali s neizvesnom sudbinom, a Šindler je uspeo da, uz ogromne rizike, osigura njihovu sigurnost.

Kroz pažljivo osmišljene postavke i prikaze, muzej odaje počast ljudima koji su preživeli i onima koji su izgubili živote u jednom od najmračnijih perioda moderne istorije. Izložbeni prostor muzeja je dizajniran tako da posetioce vodi kroz različite etape nemačke okupacije i života u Krakovu tokom rata. Dokumenta, fotografije i pisma sačuvana su kao svedočanstva užasa koje su mnogi prolazili, ali i nade koju su pružali ljudi poput Šindlera. Način na koji su ovi predmeti postavljeni odražava duboku poštovanje prema žrtvama, dok posetiocima omogućava da se povežu s njihovim pričama.

Krakov je grad koji svakom posetiocu nudi priliku da doživi jedinstvenu kombinaciju istorije, umetnosti, kulture i prirode. Ako planirate posetu Krakovu, obavezno se uputite ka ovim znamenitostima i dozvolite ovom predivnom gradu da vas osvoji svojim šarmom i istorijom.

Glavni urednik TT Group

Glavni urednik, administrator i putopisac turističkog portala TT Group.

Uključi se kroz komentar

Kliknite ovde da bi ste komentarisali

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Jer putovanja su sreća

Povežimo se:

Prijavite se na našu mejling listu


Podelite sa prijateljima: