U jednom od prvih postova u našoj kategoriji Foto blog objavićemo u najkraćem biografiju najvećeg slikara Srbije.
Zašto u foto blogu? Zato što je ponikao u fotografskoj porodici, a svakodnevne slike Srbije promovisao je u svojim radovima bolje nego i jedan fotograf koji je ikada postojao i koji će teško postojati. Ne znamo da je neko maštovitije, jezgrovitije i upečatljivije oslikao velikane srpske i svetske istorije poput Cara Dušana, Knjaza Miloša, Milutina Milankovića, kralja Aleksandra I, ali i običnog srpskog seljaka u svakodnevnim situacijama.
Ono što je posebno vredno napomenuti, Paja Jovanović (1859-1957) je najveći deo svog novca trošio na putovanja. Obišao je Afriku, veći deo Evrope, pre svega Grčku, Tursku, Španiju, a posebno se posvetio Rusiji i Kavkazu, gde je proveo četiri godine. Svaka slika je remek delo a svaka je dobitnik jedne ili više nagrada međunarodnog respekta.
Jedan je od najizrazitijih predstavnika akademskog realizma kod Južnih Slovena. Bio je član SANU i počasni član tadašnje JAZU. Rođen je u Vršcu, gde je i privatno učio slikarstvo. U Beču je završio Umetničku akademiju, uvek mu se vraćao, gde je i umro 1957. godine.
Kompletan opus, tj. najznačajnija dela Paje Jovanovića u video prezentaciji:
U potrazi za inspiracijom, živeo je u Parizu i Minhenu. Još u mladosti pročuo po slikama idealizovanih tipova i scena iz arbanaskog i crnogorskog narodnog života. Bio je jedan od najcenjenijih portretista svoga vremena. Obzirom na vreme u kojem je živeo, hrišćanski motivi su mu takođe bila izazov. Radio dva velika ikonostasa, prvi u Sabornoj crkvi u Novom Sadu, a drugi u Banatskom Dolovu.
Glavna dela Paje Jovanovića su: Mačevanje, Boj petlova, Kićenje neveste, zatim veoma popularne kompozicije iz nacionalne istorije Seoba Srbalja, Proglašenje Dušanovog Zakonika, Takovski ustanak i tako dalje.
Reprodukcije su preuzete sa wikipedije, besplatne enciklopedije. Za sada je poznato oko 1100 dela ovog umetnika, a nadajmo se da će u neko skorije vreme Paja Jovanović dobiti i svoj muzej, tj. stalnu postavku njegovih umetničkih dela.
Na kraju, umesto zaključka jedno pitanje? Da li se neki srpski slikar može smatrati ravnim Paji Jovanoviću?
Muzej Paje Jovanovića nalazi se u ulici Kralja Milana 21/IV.
Stalna postavka je Muzeja grada Beograda.
Radno vreme na Tob.rs/sr-lat/see_in.php?id=7621
Pa da, ali smešten u stanu stare višespratnice i pri tome se posete zakazuju na tel. +381 11 26 30 462. Mislim da je naš umetnik mnogo više zaslužio.